Bestyrelsens beretning 2024.
2024 kom og gik og var endnu engang et travlt år i Kolding Bridgecenter.
På sidste års generalforsamling fik vi ændret vedtægterne således at generalforsamlingen nu også må holdes i marts så vi kan styre uden om begge weekender omkring uge 7. Det var ikke den eneste ændring idet vi tog afsked med 3 bestyrelsesmedlemmer og dermed bød velkommen til 3 nye som alle er gået ind i arbejdet med stort engagement.
På generalforsamlingen blev der aftalt at afholde 3 tirsdags aftener hvor alle medlemmer som havde lyst kunne komme og snakke bridge og øve forskelligt. Kurt Holm, Knud Erik Hansen og Anne Kok var tovholdere og det var velbesøgte og gode aftener. Tak for det.
I årets løb har vi haft flere velbesøgte arrangementer som Kolding Sølv i januar, frokostbridge i marts og oktober, champagneturnering og drop in hele sommeren hvor vi som noget nyt havde tilbud både tirsdag eftermiddag og onsdag aften. 1106 spillere nåede forbi hvilket er 66 i gennemsnit pr. uge. Det viste sig at tirsdag eftermiddag var velbesøgt så vi vil forsøge at gentage det til sommer. Alt dette kræver at der er nok til at hjælpe med at afvikle de forskellige aktiviteter så stor tak til alle som er med til at gøre det muligt.
Vi har også afviklet flere arrangementer for andre. Vores center ligger centralt og har fine faciliteter så der er ofte bud efter os.
I februar afholdt vi DM i Skolebridge hvor 20 unge dystede om flotte præmier og titlen. Tak til Inger, Else og Søren for afvikling af arrangementet.
I november havde vi kursus for Superbrugere i Bridgecentralen hvor 20 kursister dygtiggjorde sig, herunder 2 af vore egne IT folk.
Der er meget arbejde i den slags men giver også lidt indtægt til KBC.
Året bridgerejse blev arrangeret af Hanne Hauge og Anne Kok og blev afviklet i maj på Rhodos. Tak for det.
I februar indbød Distrikt Syd til Klubdag hvor der er mulighed for at erfaringsudveksle med andre klubber i distriktet, møde nogle fra distriktsbestyrelsen og blive orienteret om nye tiltag. Denne gang var der fokus på begynderundervisning hvor en ny metode at undervise efter blev præsenteret. Skolebridge for voksne kaldes det. Der blev også præsenteret en ny måde at afvikle distriktsturneringer på som gerne skulle gøre at flere får lyst til at deltage i disse igen.
Vi gav os i kast med den ny undervisning og forsøgte med en stor indsats på annoncering og havde i efteråret samlet 16 kursister på vores 2 hold. Det har givet basis for en begynderafdeling mandag aften som forhåbentlig giver nye medlemmer i de ordinære afdelinger til september.
Der er forsat mange medlemmer der gerne vil lære mere og der var god søgning til Torben Frimers kursus Bridgedialogen.
Vi forsøger hele tiden at få uddannet nye til at løse opgaver omkring bridgecentralen, turneringsledelse og undervisning således at der er flere til at løse de mange opgaver.
Til slut vil jeg gerne takke hele bestyrelsen for det store engagement og arbejde I hver især bidrager med samt for godt samarbejde. 6 bestyrelsesmøder er det blevet til plus en masse planlægning og udførelse af alle mulige opgaver som tilsammen gør det muligt at drive vores center.
Ligeledes tak til alle der på forskellig vis bidrager til at KBC fungerer. Jeg nævner i år ingen navne men tak for arbejdet med hjemmeside, kortlægning, undervisning, servicering af al IT, styring af medlemskartotek, osv. og tak til alle der løbende hjælper med afvikling af arrangementer, kaffebrygning, turneringsafvikling og andet.
Sidst men ikke mindst tak til afdelingsledelserne. Formænd og turneringsledere. I gør alle et stort arbejde for at medlemmerne i jeres afdeling hver uge kan mødes og spille bridge, tak for det og tak for det gode samarbejde med KBCs bestyrelse.
Referat fra generalforsamling i KBC d. 1.3.2025
Karin Korup Jungdal (kkj) bød velkommen til de ca. 32 fremmødte medlemmer.
1.
Valg af dirigent
Knud Erik Hansen blev foreslået af bestyrelsen og valgt.
KEH fastslog, at regler vedr. Indkaldelse til generalforsamling var overholdt.
KEH oplyste, at vedtægtsændringer skal vedtages af mindst 2/3 af de fremmødte.
2.
Formandens beretning.
Kort resume:
1106 spillere over sommeren til drop in
DM i skolebridge afholdt
Kursus i bridgemate for superbrugere.
Bridgerejse til Rhodos
Ny kursusform for begyndere
Begynderafdeling mandag aften sæsonen ud.
Kursus i bridgedialogen ved Torben Frimer.
KKJ takker alle der har bidraget til arrangementerne.
Kurt Holm (KH) spørger til medlemssituationen. Monica oplyser, at vi satser på markedsføring, eksv. på Facebook. Tiltag er på vej.
Tidligere blev ugens resultater i klubberne bragt i avisen. Det gav opmærksomhed.
KKJ oplyser, at avisen ikke længere vil skrive om det.
KH slår på vigtigheden af at gøre opmærksom på klubben.
3.
Godkendelse af regnskab. (er sendt til alle medlemmer)
Hovedpunkter:
Indtægter 590.369 kr.
Udgifter 546.190 kr.
Nettoresultat 44.179 kr.
Formue 496.495 kr.
Kontingentindbetaling er faldet lidt p.g.a. lidt færre antal medlemmer, ca. 20 stk.
Sponsorudvalg droppet – tiderne er ikke til dette.
Det bemærkes, at der er stor forskel på vinlagerets størrelse i regnskaberne fra 2023 til 2024.
Johnny Sørensen (js) foreslår nyt sponsorudvalg.
Regnskabet blev godkendt
4.
Budget
KKJ orienterede om årsag til kontingentforhøjelsen, bordafgiften til DBF.
KH spørger om hvorfor vi skal have så stor en formue, 496.495 kr.
Peter Hermansen mener det er nødvendigt, da man ikke ved hvad der kan ske m.h.t. eksv. tilskuddet fra Kolding Kommune.
KKJ siger vi ikke kan budgettere med et underskud.
Budgettet blev godkendt.
5.
Indkomne forslag. Forslag til ændring af proceduren ved eksv, nyt Dankort. Kun formand og kasserer skal godkende, modsat nu, hele bestyrelsen.
Forslaget blev vedtaget.
6.
Valg af bestyrelsesmedlemmer.
3 medlemmer var på valg. De blev genvalgt.
7.
Søren trækker sig som bilagskontrollant. Jan Wagner blev valgt i stedet.
8.
Eventuelt. Uffe Boldt spurgte hvorfor DBF sætter bordafgiften op. KKJ mener det er stigende IT-udgifter hos DBF.
PH større renteindtægt hvis vi binder formuen? Det bliver undersøgt.
Forslag til flere holdturneringer i klubberne. Diskussion om, hvordan det kan lade sig gøre. Flertallet af medlemmerne, sandsynligvis ca. 66% ønsker ikke holdturnering.
Forslag til at lave en holdturnering på tværs af klubberne fredag formiddag. Ligeledes forslag om at orientere medlemmerne om hvad holdturnering er.
KH er ikke tilfreds med, hvad der kommer op, når man søger klubben på Google.
KKJ fastslår, at der ikke er større ændringer på vej. Der er lavet rettelser, og det er blevet bedre.
JS beklager den varierende temperatur i denne og sidste uge. Der skulle være styr på det igen.
KH beder om at turneringer, eksv. sølvturneringer lægges på hjemmesiden i bedre tid, åbning for tilmeldinger.
KKJ takker for god ro og orden.
Referent Kirsten Steenfat
Dirigent Knud Erik Hansen
|